Dzień Mamy i Taty oraz całej Rodziny

Półtora miesiąca przed jakąś przedszkolną lub szkolną imprezą okolicznościową, to czas, który z reguły zakładam na przygotowania do występów. Jest cała czek-lista, którą należy wykonać przed zabraniem się do przygotowań z dziećmi. Jest też wiele niepisanych zasad dobrego przedstawienia, choć spisanych i nagranych przeze mnie w kursie online "Jak z sukcesem organizować występy dzieci w przedszkolu i szkole". To właśnie jest teraz. Dwa tygodnie myślenia nad projektem dzień mamy i Taty lub dzień Rodziny. Lepiej najpierw coś dobrze zaplanować, niż później martwić się, że: nie znajdę, nie zdążę, nie wiem co, nie wiem jak i skąd. Stres nikomu nie jest potrzebny. Dlatego teraz jest czas na znalezienie pomysłu, scenariusza, koncepcji muzyczno-słownej lub muzycznej, tanecznej, teatralnej... możliwości jest wiele. 

Dzień Mamy i Taty oraz całej rodziny najczęściej kojarzy nam się z dzieckiem, mamą i tatą, ale nie wyklucza dziadków, kuzynów, cioć, wujków, macoch, ojczymów, partnerów, bliskich i zwierzaków domowych. Tak więc szeroki temat, dużo możliwości, duże pole do popisów. Czy masz już dobry scenariusz, pomysł? Mogę polecić mój jedyny, jak do tej pory, scenariusz na dzień mamy i taty, o pająku Oskarze, jego rodzicach, kwiatkach, muchach, komarach i motylkach.

Znajdziesz go tutaj: Wiosenna łąka dla mamy i taty. Jest teraz w dobrej, obniżonej cenie 30,50 (w wersji elektronicznej).

Jeśli wolisz zestawy wierszyków i piosenek, warto pamiętać, że Twoje przedstawienie musi się RUSZAĆ. Czasy sztywnych akademii już dawno za nami. Teraz najlepsze przedstawienia, to ruchome przedstawienia, a więc do każdej piosenki ułóż ruch, chociażby mały lub częściowy np. przy refrenie. Z pewnością korzystasz z wielu gotowców, warsztatów, więc zaufaj tym opisom ruchu, odważnie wprowadź ruch.

W mojej bazie piosenkowej na Dzień Mamy i Taty znajdziesz zarówno piosenki mp3 z wokalem jak i karaoke (podkład do samodzielnego śpiewania przez dziecko) oraz opis ruchu w PDF.

Wiem, wiem, znam obawy szczególnie mniej doświadczonych nauczycielek, że dzieci się rozbiegną, rozproszą, że coś się stanie z zachowaniem, brakiem koncentracji, że nie ogarniesz wszystkiego i wszystkich. Jest to możliwe, ale na wszystko są sposoby. Lepsze ruchome przedstawienie z lekkim rozgardiaszem, niż stanie w półkolu, mówienie wierszy i odśpiewanie piosenek jeszcze w dodatku do wersji mp3 z wokalem. Tak więc na spokojnie chek-lista dla piosenek z ruchem:
- naucz piosenkę np. Tyle miłości w sobie ma
- dobierz rekwizyty, kwiaty, wstążki, serca, parasolki..., w zależności od piosenki
- zaplanuj przestrzeń, skąd dzieci zaczną, dokąd mogą się poruszać, jak się ukłonią, jak zakończą, gdzie zejdą po piosence,
- kto i jak będzie się poruszał w I zwrotce,
- co robią dzieci podczas refrenu (wszyscy, czy część dzieci, co robi reszta w tym czasie),
- kto i jak będzie się poruszał w II zwrotce,
- i tak kawałek po kawałku zaplanuj ruch. Nie wszystko na raz!

Zobaczysz, że rekwizyt i mały ruch, a szczególnie przejścia, zmiana ustawień zrobią dobrą robotę.

Poniżej zamieszczam piosenkę, w wersji wokalnej do słuchania lub pobrania, a także do włączenia w Twoje przedstawienie na Dzień Mamy i Taty lub na familijny piknik czy Dzień Rodziny

 

Studio Tańca i Muzyki "Rytm" - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron