JESIEŃ

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Dla mnie zawsze Nowy Rok był we wrześniu. Z nową energią nowego szkolnego roku wchodzę więc w swoją pasję - piosenki dla dzieci. Zaczęły dzwonić telefony, umawiane są spotkania, wyjazdy, szkolenia i różne nowe sprawy. Nawet dzieci w przedszkolu jakby bardziej wyciszone, trochę zapomniały, że trzeba ruszać szczękę dolną przy śpiewaniu, bo inaczej głos zostanie w brzuchu i nie będzie miał którędy wyjść, ale ogólnie są ciekawe nowego.
Dlatego opiszę dziś kilka wskazówek ładnego śpiewania (dla dzieci 3-10 lat):


1. Ruchoma żuchwa - czyli szczęka dolna, ćwiczymy otwieranie na samogłoskach, celem jest rozruszanie stawu żuchwowego, by dziecko swobodnie ruszało żuchwą podczas śpiewania.
2. Proste plecy - bez względu na pozycję, czy dziecko siedzi skrzyżnie, czy na kolanach, czy na krześle, czy stoi - powinno mieć proste plecy. Po co? By przepona miała miejsce na nabrane powietrze.
3. Wyraźne wymawianie słów, spółgłosek, końcówek wyrazów.
4. Brak krzyku! Nie pozwalaj na krzyczenie. Często się spotykam z sytuacją, że dorośli zachęcają dzieci do śpiewania "głośniej". Dzieci zrobią wszystko co im dorośli każą, a wówczas śpiew jest nieestetyczny, brzydki, agresywny i szkodliwy. Tak naprawdę, żeby grupa dzieci ładnie śpiewała, nie trzeba śpiewać głośno, tylko wyraźnie (otwierać szerzej buzie, czyli jak w punkcie 1. uruchomić żuchwę). 

I to tyle, jest to dość proste, wymaga jednak konsekwencji i ćwiczenia.

Dla radości zabawy w śpiewania dołączam piosenki na jesienną porę :) Można odsłuchiwac lub pobierać. 

Studio Tańca i Muzyki "Rytm" - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron