Dzień matki

  • Agnieszka Loska z córkami

    Agnieszka Loska z córkami

W tym roku trudno będzie świętować w przedszkolu i w szkole Dzień Matki, a czasem połączone święto Dzień Mamy i Taty. Brak możliwości spotkań, zakaz zgromadzeń, brak czasu na przygotowanie występu dla najważniejszych osób naszych wychowanków.
Co możemy z tym zrobić?
Najłagodniej jest tę rzeczywistość zaakceptować, wtedy nie tworzy się opór, tylko nowe, nowe formy, nowe możliwości. Nie twierdzę, że to jest lepsze i w jakiś sposób dla nas korzystniejsze. Raczej nie. Ale w życiu bywa różnie, a my niezależnie od okoliczności jesteśmy w stanie zaakceptować bardzo dużo niewygód, ograniczeń czy też zmian planów. Z pewnością optymiści znajdą w tej sytuacji korzyści, choćby dłuższy pobyt dziecka z mamą i tatą, nuda, która w konsekwencji rozwija kreatywność, czyste powietrze bez samolotów i ze zmniejszoną ilością aut. Obserwuję renesans rowerowy w miastach i działkowy na uboczu.
Jak będziemy spędzać Dzień Matki w tym roku? Jak będą spędzać Dzień Matki nasze dzieci z grup przedszkolnych i szkolnych? Prawdopodobnie w najbardziej naturalnej formie, czyli bezpośrednio z matką. Bezpośrednio oznacza - bez pośredników - takich jak przedszkole, szkoła, nauczyciel, akademia, występ i popis. I, jak wszystko, ma to swoje plusy i minusy. Plusy - powrót do relacji, rozmowy, kontaktu, własnej inicjatywy z obu stron. Minusy - separacja od grupy, innych matek, rozmów, podziwiania postępów u dzieci, brak braw, brak inicjatywy dla mniej kreatywnych rodziców i dzieci.
Mimo wszystko śpiewać można zawsze i wszędzie. Być może postawicie sobie za punkt honoru nauczyć dzieci wierszy i piosenek online? Być może potrzebujecie jako matki mieć piosenkę na tę okazję? A może wystarczy laurka.

Piosenki o mamie i tacie znajdziecie tutaj

Scenariusz na dzień mamy i taty zajdziecie tutaj

Osobiście mięknę, płaczę za wzruszenia i odczuwam potęgę miłości, gdy moje osobiste dzieci śpiewają i grają. Jest to coś, czego ani się nigdy nie zapomni, ani nie można tego już od-zobaczyć i od-słyszeć. Na zawsze pozostaje to w naszej pamięci - w głowie i w naszych emocjach - w sercu. To tak unikatowa forma podziękowania, że trudno opisać emocje towarzyszące tej aktywności. Miłość matki i ojca do dzieci jest bezwarunkowa, to znaczy bez stawiania warunków, że będę cie kochać jeśli... Nawet gdy czasem tak mówimy jako rodzice, to prawdopodobnie z intencją, by dziecko się lepiej uczyło (dla jego dobra), by było grzeczniejsze (dla jego lepszego wychowania, czyli też dla jego dobra), by podejmowało dobre życiowe wybory (dla jego dobra), więc wszystko jest ok. Ale na prawdę ten rodzaj miłości nie zna warunków i jak w przypowieści o synu marnotrawnym zawsze przyjmiemy, zawsze wybaczymy i zawsze zaakceptujemy (prędzej lub później) to, co dziecko zrobi.

Studio Tańca i Muzyki "Rytm" - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron